Pielgrzymka szlakiem podkarpackich miejsc franciszkańskich

W maju br. o. Marek Augustyn, proboszcz naszej parafii obchodził jubileusz 30-lecia kapłaństwa. 30 lat to bardzo dużo w służbie Bogu, Kościołowi i ludziom. Ten piękny Jubileusz jest czasem dziękczynienia i uwielbienia.

Wyjątkowość tego wydarzenia Miłośnicy i Krzewiciele Kultury Chrześcijańskiej  uczcili pielgrzymką po sanktuariach szlakiem Franciszkanów na Podkarpaciu, w myśl motta: „Im więcej w nas radości tym bliżej jesteśmy świętości”.

Pierwszym miejscem naszej pielgrzymki był Sanok – miasto położone w dolinie  Sanu, w Kotlinie Sanockiej. Serdecznie przywitał nas o. Adam Mikosiak, który tam pracuje, a pochodzi z naszej wrocławskiej parafii. Przedstawił nam historię neoromańskiego kościoła oprowadzając nas po nim. O godz. 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a chwile spędzone na poczęstunku w kawiarence były pełne radości.

Jadąc i podziwiając uroczy krajobraz Podkarpacia, przyjechaliśmy do Kalwarii Pacławskiej – jest to miejsce wyjątkowe – święte, gdzie Bóg tylko w sobie wiadomy sposób rozlewa swoje błogosławieństwo i ubogaca pątników swoimi  łaskami. Miejsce niezwykłe, wymarzone, aby przybyć i spędzić piękny czas.

Odwiedziliśmy także miasto urodzenia i młodości Jubilata, o. Marka. Przemyśl jest pięknym miastem. To liczne zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki, kościoły, klasztory. Twierdza Przemyśl, największa po Verdun i Antwerpii, to  45-kilometrowe pasmo kilkudziesięciu fortów wokół Przemyśla oraz w granicach samego miasta. Przemyśl i jego okolice łączą walory wypoczynkowe, turystyczne i historyczne.

Kolejne miasto – Krosno, a w nim Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława ze Szczepanowa. W podziemiach kościoła znajdują się groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Murkowej, koronowany w roku 2010 przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza oraz  ks. Abp Józefa Michalika. 13 maja br. obraz ten gościł w naszej, wrocławskiej parafii w czasie Nabożeństwa Fatimskiego – poznaliśmy jego historię, a teraz w rewanżu odwiedziliśmy w Krośnie, uczestnicząc we Mszy świętej.

Kolejne na naszej drodze było Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle – poznaliśmy historię i wnętrze kościoła. Z modlitwą dziękczynną: Święty Antoni Padewski dziękujemy Ci za wszystkie łaski jakie nam wypraszasz u miłosiernego Boga, rozpoczęliśmy drogę powrotną do Wrocławia.

Tekst: Maria Żmijowska

Zdjęcia: Tadeusz Umerle

Zaproszenia

Rekolekcje Walka Duchowa

Nieustannie toczymy walkę duchową, walkę o najwyższą stawkę - o nasze zbawienie, o życie wieczne. Jeżeli chcesz się nauczyć jak wychodzić zwycięsko z tej walki, jak rozeznawać, jak postępować, jak podnosić się z upadków - zapraszamy na nasze. ...

Więcej

Nabożeństwo Fatimskie

W środę 13 czerwca zapraszamy na godz. 17.30 na kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Rozpoczniemy je modlitwą różańcową, następnie zostanie odprawiona Msza święta z okolicznościowym kazaniem, a po niej wyruszy  ...

Więcej

Konferencja przed chrztem

16 czerwca (sobota) o godz. 17:00 w Kaplicy Porcjunkula (pod kościołem) odbędzie się konferencja przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Przypominamy, że zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni zobowiązani są do ...

Więcej

Dzień skupienia dla narzeczonych

W sobotę 9 czerwca odbędzie się w naszym Sanktuarium Dzień Skupienia dla narzeczonych z naszej Archidiecezji. Rozpoczęcie o godz.: 14:00 w kościele.    Pary zamierzające zawrzeć sakramentalny związek małżeński pow ...

Więcej
Więcej artykułów