Pielgrzymka szlakiem podkarpackich miejsc franciszkańskich

W maju br. o. Marek Augustyn, proboszcz naszej parafii obchodził jubileusz 30-lecia kapłaństwa. 30 lat to bardzo dużo w służbie Bogu, Kościołowi i ludziom. Ten piękny Jubileusz jest czasem dziękczynienia i uwielbienia.

Wyjątkowość tego wydarzenia Miłośnicy i Krzewiciele Kultury Chrześcijańskiej  uczcili pielgrzymką po sanktuariach szlakiem Franciszkanów na Podkarpaciu, w myśl motta: „Im więcej w nas radości tym bliżej jesteśmy świętości”.

Pierwszym miejscem naszej pielgrzymki był Sanok – miasto położone w dolinie  Sanu, w Kotlinie Sanockiej. Serdecznie przywitał nas o. Adam Mikosiak, który tam pracuje, a pochodzi z naszej wrocławskiej parafii. Przedstawił nam historię neoromańskiego kościoła oprowadzając nas po nim. O godz. 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a chwile spędzone na poczęstunku w kawiarence były pełne radości.

Jadąc i podziwiając uroczy krajobraz Podkarpacia, przyjechaliśmy do Kalwarii Pacławskiej – jest to miejsce wyjątkowe – święte, gdzie Bóg tylko w sobie wiadomy sposób rozlewa swoje błogosławieństwo i ubogaca pątników swoimi  łaskami. Miejsce niezwykłe, wymarzone, aby przybyć i spędzić piękny czas.

Odwiedziliśmy także miasto urodzenia i młodości Jubilata, o. Marka. Przemyśl jest pięknym miastem. To liczne zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki, kościoły, klasztory. Twierdza Przemyśl, największa po Verdun i Antwerpii, to  45-kilometrowe pasmo kilkudziesięciu fortów wokół Przemyśla oraz w granicach samego miasta. Przemyśl i jego okolice łączą walory wypoczynkowe, turystyczne i historyczne.

Kolejne miasto – Krosno, a w nim Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława ze Szczepanowa. W podziemiach kościoła znajdują się groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Murkowej, koronowany w roku 2010 przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza oraz  ks. Abp Józefa Michalika. 13 maja br. obraz ten gościł w naszej, wrocławskiej parafii w czasie Nabożeństwa Fatimskiego – poznaliśmy jego historię, a teraz w rewanżu odwiedziliśmy w Krośnie, uczestnicząc we Mszy świętej.

Kolejne na naszej drodze było Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle – poznaliśmy historię i wnętrze kościoła. Z modlitwą dziękczynną: Święty Antoni Padewski dziękujemy Ci za wszystkie łaski jakie nam wypraszasz u miłosiernego Boga, rozpoczęliśmy drogę powrotną do Wrocławia.

Tekst: Maria Żmijowska

Zdjęcia: Tadeusz Umerle

Zaproszenia

Biały Dunajec z FDA Porcjunkula

Mieszczące się w naszej parafii Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie "PORCJUNKULA" zaprasza wszystkich studentów a zwłaszcza tegorocznych maturzystów na Obóz Adaptacyjny Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym ...

Więcej

Z "Czarną 13" na Jasną Górę

Tegoroczne rekolekcje w drodze przebiegać będą pod hasłem: „IDŹCIE I GŁOŚCIE!”. Do tego programu duszpasterskiego dopisane będą tematy, związane z setną rocznicą objawień fatimskich, setną rocznicą śmierci św. Brata Adama - Alberta Chmiel ...

Więcej

Msza i nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Joanny

W ostatni czwartek miesiąca, 29 czerwca, o godz.: 18.00 zapraszamy na Mszę Św. i nabożeństwo z modlitwami przez wstawiennictwo św. Joanny Beretty Molla  o święte powołania do życia w małżeństwie i rodzinie. Zapraszamy szcz ...

Więcej

Msza i nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje je ...

Więcej
Więcej artykułów

Kalendarz parafialny

cze 24

Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 12:30, 17:30

 

cze 25

12. Niedziela zwykła

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 18:00

 

cze 26

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 12:30, 17:30

 

 

cze 27

Msza św. i nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie - godz. 18:00

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 12:30, 17:30

 

cze 28

Wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 12:30, 17:30

 

cze 30

Nabożeństwo czerwcowe - godz. 12:30, 17:30

 

lip 1

Nabożeństwo pierwszosobotnie - godz. 18:00

Msze św. w porządku wakacyjnym: 7:00, 8:00, 12:00, 18:00

 

lip 2

13. Niedziela zwykła

Msze św. w porządku wakacyjnym: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30; 13:00, 18:00 (w j. angielskim), 19:00