Święcenia kapłańskie br. Piotra Kantorskiego

W sobotę 2 czerwca 2018 r. w Bazylice św. Franciszka w Krakowie nasz parafianin - br. Piotr Kantorski został wyświęcony na kapłana. Wraz z nim sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjął br. Mateusz Kłosowski a na diakona został wyświęcony br. Mateusz Wojtowicz. Święceń udzielił o. bp Edward Kawa ze Lwowa.

Biskup wywodzący się z krakowskiej prowincji franciszkanów podkreślał, że święcenia to ogromy dar dla Kościoła, zakonu i prowincji; że przez ten sakrament bracia ci w czasach niełatwych, wręcz bardzo trudnych stają się szczególnym narzędziem w ręku Boga do tego, aby głosić miłość, której wszyscy szukają, pragną, której dzisiaj świat bardzo potrzebuje.

„To zadanie jest niezmiernie trudne (…). Dziś trzeba wiele męstwa i odwagi, aby być narzędziem w ręku Boga. Dziś ewangelizowanie jest bardzo trudnym zadaniem (…). Jeśli jednak będziecie trwali w miłości Boga, to gdziekolwiek będziecie, będziecie zawsze widocznym znakiem. Zawsze będziecie przekazywać każdemu człowiekowi żywego Boga, jeżeli będziecie tę miłość pielęgnować w swoim sercu. Bóg tak was umiłował, że doświadczyliście Jego miłości, abyście ją później głosili” – mówił konsekrator.

Ojciec biskup apelował też do nowo wyświęconych, aby potrafili każdemu człowiekowi, którego spotkają pomóc wrócić do Boga, doświadczyć Go, Jego miłości. „Musimy być bardzo wrażliwi na każdego człowieka, musimy w każdym człowieku widzieć obecność Boga, dostrzegać ją, aby pomóc człowiekowi odnaleźć drogę do Chrystusa”- przekonywał.

Żyć charyzmatem franciszkańskim to trzecia rzecz, do której biskup zachęcał braci, przyjmujących święcenia. „Abyście idąc śladami św. Franciszka, przynosili owoce, wzrastali, głosili żywego Chrystusa” - powiedział.

„Jeśli będziecie kochać i żyć charyzmatem, miłość będzie was prowadziła do nawrócenia, do tego, aby wasze życie stawało się coraz bardziej podobne do życia Chrystusowego” - tłumaczył. Jednocześnie zapewniał ich, że wszystko, co będzie im potrzebne na drodze ich posługi, Bóg im da. „Ważne, abyście trwali przy Nim i z Nim!” – zakończył wywód.

Zakonny ordynariusz o. Marian Gołąb podziękował swoim młodszym współbraciom za ich otwarte serca, za to, że otworzyli się na dar powołania, że pozwolili Panu się prowadzić.

Prowincjał przypomniał, że ci trzech bracia przyjmują święcenia w roku obchodów 100-lecia prezbiteratu św. Maksymiliana Marii Kolbego, który niegdyś powiedział: „Ja dla dusz tylko żyję”.

„Niech ten duch gorliwości i wam się udziela, niech wam towarzyszy. Żyjcie dla dusz. Posługujcie dla ich dobra. Również dla swojego dobra, dla dobra swojej duszy, dla zbawienia nas wszystkich” – winszował wyższy przełożony.

Zgodnie ze starą tradycją, nowo wyświeceni swoje dłonie namaszczone przez konsekratora świętym krzyżmem wytarli kawałkami płócien, które następnie przekazali na pamiątkę swoim mamom.

Dzień wcześniej ojciec prowincjał w obecności braci kleryków, juniorystów i ich wychowawców odebrał od kandydatów do święceń wyznanie wiary oraz przysięgę wierności Kościołowi.

Tekst: franciszkanie.pl

Zdjęcia: ks. Paweł Kummer

Następnego dnia, w niedzielę 3 czerwca o. Piotr sprawował w naszej świątyni parafialnej swoją Mszę św. prymicyjną. Zdjęcia z tej Eucharystii można zobaczyć w GALERII

Zaproszenia

Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej

W dniach od 6 do 8 kwietnia b.r. organizowana jest pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej (do grobu Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca) oraz do Leżajska, Łańcuta, Strachociny, Soliny, Sanoka i Komańczy. Zapisy w zakrystii i w kancelarii para ...

Więcej

Przygotowanie do małżeństwa w języku angielskim

W sobotę 9 lutego rozpocznie się przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla obcokrajowców w ramach duszpasterstwa angielskojęzycznego w naszej parafii​. Sesje będą odbywały się w soboty - 9, 16, 23 lutego, 2, 9, 16 marca w godzinach 10.00 ...

Więcej

18. edycja ALPHA we Wrocławiu! Przyjdź i spróbuj!

Już dziś zapraszamy Cię na 18. edycję kursu Alpha w naszej parafii! Startujemy we wtorek 26 lutego 2019 r. o godz. 18.30. Miejsce – kawiarenka parafialna w domu katechetycznym, wejście od ulicy Oficerskiej. Wyślij swo ...

Więcej

Konferencja przed chrztem

16 lutego (sobota) o godz. 17:00 w Kaplicy Porcjunkula (pod kościołem) odbędzie się konferencja przed chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych. Przypominamy, że zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni zobowiązani są do ...

Więcej
Więcej artykułów