11 września świętowaliśmy w naszej parafii kolejną, już 27. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 18:00 przewodniczył i słowo Boże wygłosił proboszcz i kustosz sanktuarium o. Radosław Kramarski; koncelebrowali o. Mateusz Gliwa i o. Adam Mikosiak.
Powojenne prace remontowe przy świątyni pw. św. Karola Boromeusza franciszkanie rozpoczęli od odrestaurowania małej przykościelnej kapliczki, do której sprowadzono z Krakowa wizerunek Matki Bożej, zwanej Radosną. Po koniecznej konserwacji obraz został w 1963 r. intronizowany przez bpa. Pawła Latuska, sufragana wrocławskiego. Od tego czasu kult wizerunku Maryi – zwanej tutaj Łaskawą – kwitł i rozwijał się.
Od 1988 r. obchodzono odpust ku czci Bożej Rodzicielki w jej wrocławskim obrazie. Taki stan rzeczy skłonił franciszkanów do starań o ustanowienie w tym miejscu sanktuarium archidiecezjalnego. Proces ten, nad którym czuwał ówczesny gwardian i proboszcz o. Włodzimierz Pado, zakończył się uzyskaniem aprobaty kardynała, metropolity wrocławskiego. Dekret ustanawiający Kaplicę Cudami Słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej sanktuarium ukazał się 3 maja 1993 r., a uroczyste jego ogłoszenie miało miejsce 8 czerwca tego samego roku, podczas wizytacji kanonicznej, przeprowadzonej przez ówczesnego ordynariusza archidiecezji kard. Henryka Gulbinowicza.
Kolejnym krokiem było podjęcie starań o koronację cudownego wizerunku. W maju 1994 r. watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zezwalający na ten akt, a miesiąc później stosowne breve apostolskie.
Ceremonia koronacyjna odbyła się 11 września 1994 r. Dokonał jej kard. Antonio M. Javiere, prefekt wspomnianej wyżej kongregacji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski, przełożeni zakonów męskich i żeńskich, liczni członkowie Rodziny Franciszkańskiej oraz rzesze wiernych.
11 września 2021 roku zgromadziliśmy się w naszej parafialnej świątyni, by po raz kolejny dziękować Bogu za obecność Jego Matki wśród nas, w Jej Cudownym obrazie.
Ojciec Proboszcz podkreślił w swojej homilii, że myśl płynąca z Ewangelii (o cudzie w Kanie Galilejskiej) to czuwająca obecność Maryi. Maryja z delikatnością czuwa i dostrzega braki i kłopoty, i z taką samą delikatnością wstawia się za nami u swojego Syna. Jest przecież matką, a matka nie może inaczej. Ta szczególna Matka przypomina „zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”.
Na koniec Eucharystii wszyscy zgromadzeni w świątyni otrzymali uroczyste błogosławieństwo.
Marta Kuriata
Fotografie: Gabriela Piniasz
więcej o sanktuarium: [ /sanktuarium-prosby ]