Franciszek z Asyżu (właśc. włos. Giovanni di Pietro di Bernardone), nazywany Biedaczyną z Asyżu, ur. 1181 lub 1182 w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu. Założyciel zakonu franciszkanów (trzy gałęzie: OFMConv, OFM, OFMCap), a pośrednio także klarysek (OSC) i tercjarzy: Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ) i Trzeci Zakon Regularny (TOR); misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego.
Kanonizowany 16 lipca 1228 przez papieża Grzegorza IX.
Wspomnienie liturgiczne 4 października.
Patron: Włoch, Asyżu, Bazylei, Akcji Katolickiej, aktorów, ekologów, ekologii, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów, kupców, zwierząt, harcerzy i hodowców ptactwa domowego. 13 marca 2013 roku stał się patronem kardynała Jorge Maria Bergoglia, który jako pierwszy w historii przyjął po wyborze na papieża imię Franciszek.
W ikonografii przedstawiany jest z tonsurą, w habicie z kapturem, przepasany białym sznurem z trzema węzłami, symbolizującymi trzy śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Na wielu wizerunkach trzyma w ręku krucyfiks, a u jego stóp znajduje się czaszka – symbole pokuty i umartwienia. Artyści niejednokrotnie ukazują go ze stygmatami. Współcześni artyści często przedstawiają Franciszka w otoczeniu zwierząt, ze względu na braterstwo stworzeń, jeden z elementów duchowości franciszkańskiej.
więcej:
https://www.ofmconv.net/pl/swiety-franciszek-z-asyzu-testament/
https://www.ofmconv.net/pl/swiety-franciszek-z-asyzu-2/
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-04.php3
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Franciszek-z-Asyzu;3902465.html