PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej
Historia
Franciszkanów Konwentualnych
we Wrocławiu
Początki
Przybycie franciszkanów do Polski związane było z konsekwentnym realizowaniem przez Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych postanowień jego założyciela św. Franciszka z Asyżu, którego pragnieniem było rozesłanie braci do wszystkich prowincji świata, gdzie wyznawano wiarę katolicką; wyraził je już w 1217 r. W cztery lata później Franciszek skierował misję braci za Alpy.
Największe zasługi w rozszerzaniu zakonu w Europie Środkowej przypisywane są Janowi z Pian del Carpini. Jako prowincjał prowincji niemieckiej w 1230 r. wysłał on grupę zakonników do Czech, Polski, Węgier, Danii i Norwegii. Z ziem polskich najwcześniej działalnością Jana został objęty Śląsk, a Wrocław, jego główny ośrodek, stał się dzięki temu pierwszym miejscem, do którego dotarli pierwsi franciszkanie. Przybyli tutaj z Pragi. Był to rok 1236. Trzy lata później odbyła się we Wrocławiu pierwsza kapituła prowincji czesko-polskiej.
Kościół św. Jakuba
Początkowo bracia przebywali na dworze księcia Henryka II. W 1240 roku przenieśli się do klasztoru wybudowanego przy obecnym placu Biskupa Nankiera. Za fundatora klasztoru uważa się księcia Henryka Pobożnego, który zarówno klasztor, jak i kościół budował z własnych funduszy. Zanim jeszcze ukończono budowę, oba obiekty zostały zniszczone w 1241 r. podczas najazdu Tatarów. Zakonnicy schronili się na Ostrowiu Tumskim. Po odejściu najeźdźców odbudową zajęła się księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym. Ukończenie budowy i konsekracja kościoła św. Jakuba nastąpiła w 1256 r.
Od chwili przybycia do Wrocławia franciszkanie cieszyli się poparciem wrocławskich książąt, duchowieństwa diecezjalnego, mieszczaństwa i chłopów z okolicznych wiosek. Klasztor stał się miejscem gdzie toczono także dysputy w sprawach szczególnie ważnych dla miasta i podejmowano funkcje użyteczne dla różnych rodzajów aktywności, nie tylko miejskiej. Wyjątkowe wsparcie mieli franciszkanie w osobie księżnej Anny.
Wyjątkowe miejsce wśród zakonników z wrocławskiego klasztoru zajmuje Benedykt Polak, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych podróżników XIII w. Od kwietnia 1245 r. do października 1247 r. brał on udział w wyprawie do chana Mongołów, towarzysząc Janowi z Pian del Carpini, włoskiemu franciszkaninowi, wysłannikowi papieża Innocentego IV. Franciszkanie w swoich poczynaniach wyprzedzili słynnego podróżnika Marco Polo o 25 lat.
Bracia z klasztoru wrocławskiego utrzymywali kontakt z innymi klasztorami w Polsce i na terenie Śląska. Wiele zasłużyli się w zabiegach o kanonizację św. Stanisława, biskupa i męczennika, która odbyła się w samej bazylice asyskiej w 1253 r.
Konwent wrocławski stanowił jeden z dwóch ośrodków kształcenia zakonników w teologii; drugi znajdował się w Krakowie.
Przy kościele św. Jakuba – jednym z największych we Wrocławiu – franciszkanie byli do roku 1529, kiedy to książę przekazał go norbertanom – premonstratensom z klasztoru św. Wincentego na wyspie Ołbin, którzy przebywali w nim – zmieniając jego wezwanie na „św. Wincentego” – do kasaty w 1810 r. (Obecnie w klasztorze znajduje się wydział polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a remontowany przez wiele lat kościół został w latach dziewięćdziesiątych przekazany Archidiecezji Wrocławskiej. Kuria przeznaczyła go najpierw na potrzeby duszpasterstwa wojskowego, a gdy duszpasterstwo przeniosło się do odbudowanego po pożarze wieży kościoła garnizonowego św. Elżbiety, kuria przekazała go Diecezji Grekokatolickiej na katedrę).