PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Pierwszy Dzień Skupienia dla GMOP

Grupy Modlitwy Ojca Pio (GMOP) Archidiecezji Wrocławskiej spotkały się po raz pierwszy.

Grupy Modlitwy Ojca Pio (GMOP) Archidiecezji Wrocławskiej spotkały się po raz pierwszy. Udział wzięli przedstawiciele z naszej grupy parafialnej.

26 października 2024 r. sześć osób z naszej GMOP – udało się wraz ze swoim opiekunem o. Stanisławem, do parafii pw. św. Ojca z Pietrelciny przy ul. Ołtaszyńskiej 114. Udaliśmy się tam na zaproszenie diecezjalnego duszpasterza GMOP ks. dr. Piotra Janusza, proboszcza tej parafii. W tym dniu odbywał się w pierwszy dzień skupienia dla GMOP Archidiecezji Wrocławskiej pod hasłem „Uczyńcie wszystko co wam powie Syn”. Po przywitaniu członków grup i kapłanów przez proboszcza, wysłuchaliśmy konferencji o. Roberta Krawca OFMCap., krajowego duszpasterza GMOP pod tytułem „Pobożność maryjna w życiu i posłudze świętego Ojca Pio”.

Dla o. Pio Matka Boża była po Bogu największym autorytetem. Zawsze powtarzał, że jeśli mamy w życiu jakieś trudności, to Ona – Maryja skraca nam drogę do Pana Boga, jest Matką Kościoła czyli nas wszystkich. Jest naszą orędowniczką. Na pytanie zadawane Świętemu – dlaczego mamy czcić Matkę Bożą – zawsze odpowiadał, że Pan Jezus poświęcił trzydzieści lat swojego życia swojej mamie, a trzy lata – ludziom. Ojciec Robert wspomniał również o cudzie uzdrowienia Ojca Pio z choroby nowotworowej w 1955 roku po modlitwie przed figurą Matki Bożej. Ulubioną modlitwą Ojca Pio był zawsze różaniec. Pod konferencje nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówiliśmy różaniec. Każda tajemnica z części radosnej była poprzedzona rozważaniami z tekstów Świętego.

Kolejnym punktem spotkania była msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Jacka Kicińskiego CMF. Biskup mówił główny o łasce powołania. Każdy człowiek otrzymuje tę łaskę od Pana Boga i od niego osobiście zależy jak ją zagospodaruje. Jeśli Pan Bóg człowieka do czegoś powołuje – to jednocześnie sam go na tę drogę „wyposaża”. W życiu widać, że nie zawsze człowiek potrafi z tego skorzystać. Tyle jest ludzi zawiedzionych, sfrustrowanych, tyle porażek życiowych. Człowiek przestał słuchać Pana Boga i nie ma „czasu” słuchać drugiego człowieka (kryzys słuchania). Ludzie są „zatopieni” w doczesności, a Pan Jezus często powtarzał „…jeśli się nie nawrócicie i nie powrócicie do Źródła, do Miłości Bożej – to zginiecie…”.

Po skończonej mszy udaliśmy się na przygotowany przez organizatorów posiłek – gorący gulasz i pyszne ciasto.

O godz. 14.00 wróciliśmy do kościoła, aby odmówić koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koronkę tę Ojciec Pio odmawiał codziennie w intencji ludzi, którzy polecali się jego modlitwom.

My modliliśmy się za członków naszych grupy i opiekunów, którzy z różnych przyczyn (choroba, wyjazdy) nie mogli być z nami. Następnie wysłuchaliśmy konferencję o. Oskara Maciaczyka OFM pt. „Wiara św. Ojca Pio w ogromną moc przebaczenia. Jego posługa przez sakrament pokuty i pojednania oraz kierownictwo duchowe”. Prelegent zauważył, że przebaczenie jest aktem trudnym. Człowiek nigdy nie przebacza, jeśli wcześniej sam nie doświadczył przebaczenia. Jeśli mamy komuś przebaczać, to powinniśmy modlić się o łaskę przebaczenia, otworzyć się na nią i ją przyjąć. Powinniśmy również modlić się za tego, komu nie potrafimy wybaczyć. Bardzo ważnym jest akt przebaczenia np. w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu i w czasie mszy świętej. Najlepiej jest spotkać się z tą osobą, której mamy przebaczyć, chyba, że nie zdążymy… to przebaczyć tej osobie po jej śmierci. Innym problemem – jak zauważył o. Oskar – jest brak wiary w przebaczenie. Człowiek często powtarza, że dla niego to już nie ma ratunku, że po tym, co zrobił – to już nie ma dla niego miejsca w Kościele. A tak wcale nie musi być. Ważne jest również to, by być „ratunkiem” dla tych, którzy nie potrafią wybaczyć. Takim „kołem ratunkowym” było kiedyś – spotkanie ze św. O. Pio.

O godz. 15.00 odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie tego modlitewnego spotkania o. Robert pobłogosławił nas relikwiami świętego Ojca Pio.

 

Tekst: Krystyna Mikosiak, liderka Grupy Modlitewnej Ojca Pio przy parafii św. Karola.
Fotografie: Bożena Rymarowicz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp