PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej

W obchodach Ogólnopolskiego Dnia Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej wzięła udział delegacja Rycerzy z naszej parafii.

W Niepokalanowie program rozpoczął się od zawiązania wspólnoty, do którego wprowadzenie przedstawił o. Ryszard M. Żuber – prezes narodowy MI. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. bp Edward Kawa OFMConv (Ukraina), który na początku zapytał czy mamy być ludźmi milczącymi, patrzącymi jak nasz Kościół jest niszczony i prześladowany? Czy mamy być Rycerzami broniącymi, walczącymi z mocą Bożą – przeciwko szatanowi, który bardzo mocno opanował ten świat?

O. bp nazwał świat zagubionym – mimo deklaracji, rozporządzeń, które nic nie zmieniają. Powiedział, że mamy szukać prawdy w Ewangelii, a nie w wypowiedziach mnogich ekspertów. Wskazał tutaj na Maryję, która po zwiastowaniu z pośpiechem udała się w górską okolicę. Dlaczego od razu? Bo doświadczyła jak wielka jest miłość Boga! Wspomniał tutaj słowa papieża Benedykta XVI, że największym zadaniem we współczesnym świecie jest to, aby Boga usunąć z pierwszego miejsca (m.in. usuwanie krzyży, żeby nie przeszkadzały).

Hierarcha nadmienił, że dzisiaj potrzebujemy na nowo odkryć: jaki jest ten Bóg – po to, żeby nie zmarnować życia, żadnej chwili. I podpowiedział, że dlatego Maryja nie zwleka, chce, śpieszy z pomocą, teraz – że teraz jest ten czas, abyśmy się obudzili z dobrobytu, z komfortowego życia, żebyśmy dostrzegli, że właśnie tutaj zaczyna się łamać podstawowe prawo do życia, a nie milczeli, udawali, przyswajali pseudowartości pod pięknymi hasłami – za którymi stoi pustka. Dlatego dzisiejszy świat i my wszyscy potrzebujemy na nowo odkryć jak bardzo potrzebujemy Boga!

Nawiązując do Ewangelii o. bp E. Kawa powiedział, że Maryja udaje się w górską okolicę tj. na niebezpieczny teren (który jest obrazem dzisiejszego świata) i przytoczył słowa z 1 Listu św. Piotra, że diabeł, jak lew ryczący szuka kogo pożreć – a Maryja tam się udaje, żeby nam pokazać, że nie możemy się dzisiaj bać. I dlatego Bóg powołuje św. Maksymiliana, aby stworzył Rycerstwo Niepokalanej, aby pokazać Chwałę Bożą, przede wszystkim przez wielki kult Maryi, żeby świat odczuł, że to Boża moc jest najważniejsza, a nie działania ludzkie. O. bp powiedział, że widzimy jak dzisiaj Kościół jest bardzo prześladowany, jak Kościół jest nawet wewnątrz niszczony. Dlatego za Maryją (która Elżbiecie przynosi Jezusa) popatrzmy jak dzisiaj potrzebujemy na nowo odkryć potrzebę przyjmowania Jezusa do czystych serc. I tam gdzie jest Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź, modlitwa – tam Kościół jest żywy. A tam gdzie nie ma tego – Kościół umiera. O. bp podsumował, że sakramenty są dzisiaj koniecznością, aby nie tylko istnieć – ale aby żyć w pełni.

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup kontynuował, że kiedy Maryja przychodzi do Elżbiety, to ta doświadcza jakby nowego życia w sobie, że nawet to dziecię pod jej sercem daje znak swojej obecności. Jako Kościół (czujemy się odrzuceni – wyklęci jak Elżbieta) potrzebujemy entuzjazmu duchowego, aby nie szukać radości w tym świecie – tylko: wiary, siły do pełnienia Woli Bożej z pasją. O. bp zastanawiał się skąd św. Maksymilian miał tyle pomysłów, tyle entuzjazmu, natchnień, pragnień? Wnioskował, że św. Maksymilian bardzo kochał Boga i był zakochany w Niepokalanej! To jest Miłość, która daje człowiekowi natchnienia do pełnienia Woli Bożej.

O. bp kontynuował, że Bóg działa na tyle – na ile Mu pozwalamy. Elżbieta dotknięta Bogiem i obecnością Maryi uwielbia Boga – takiego uwielbienia Boga potrzebuje dzisiaj nasz Kościół: radosnego – na Maryjny sposób. Tam gdzie Kościół jest przygnębiony – właśnie tam zaczyna się nowe życie, działanie. O. bp zaproponował: prośmy Maryję, abyśmy od Niej nauczyli się tego entuzjazmu i w każdej chwili potrafili wielbić Boga.

Podsumowując homilię  o. bp Edward Kawa powiedział: niech Matka Najświętsza dzisiaj nas uczy, aby w każdej sytuacji umieć dostrzegać i uwielbiać Boga, a św. Maksymilian pokazuje, że nawet w komorze głodowej, umierając – można uwielbiać Boga.

To jest świętość. Taki właśnie dzisiaj ma być nasz Kościół – tacy dzisiaj i my powinniśmy być. Amen.

Po Mszy św. nastąpiło ponowienie Aktu poświęcenia się Niepokalanej.

O godzinie 15-tej wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji MI oraz beatyfikacji franciszkanów o. Fordona i br. Innocentego.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej organizowany jest od 1979 r. w Niepokalanowie w ostatni weekend lipca z inicjatywy śp. br. Innocentego M. Wójcika. Ma na celu upamiętnienie daty zgłoszenia się na śmierć głodową św. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Św. Maksymilianie módl się za nami.

„O Maryjo bez grzechu poczęta,
módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy,
i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają,
a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego
i poleconymi Tobie”.

Tekst: Anna Majda
Fotografie: Rycerze Niepokalanej

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp