PARAFIA i KLASZTOR pw. św. Karola Boromeusza. SANKTUARIUM Matki Bożej Łaskawej

Wyznanie Wiary na Świętej Górze

Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą

Nadszedł wrzesień i rozpoczyna się kolejny rok formacyjny. Parafialny krąg biblijny „Emaus” rozpoczął go rekolekcjami na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia. Mieści się tam zespół klasztorny, którego gospodarzami są kapłani i bracia Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri czyli filipini. Jest to uroczy, spokojny zakątek, w którym przebywanie może być bardzo relaksujące.

Sam kompleks jest wart uwagi z powodów historycznych, ale i muzycznych. W jego skład wchodzi m. in. bazylika p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Filipa Neri, która stanowi Centralne Sanktuarium Maryjne Archidiecezji Poznańskiej. Jest ono celem pielgrzymek i wycieczek zarówno grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych. Dzięki serdeczności gospodarzy, goście z Wrocławia mieli możliwość zwiedzenia bazyliki i jej podziemi – to była rewelacyjna wycieczka!
Przy bazylice zlokalizowane jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, organizujące coroczny Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana.” Nieopodal tej potężnej budowli znajduje się także gruntownie odnowiony dom rekolekcyjny, który oferuje swoim gościom posiłki, noclegi, możliwość zorganizowania wykładów czy konferencji, a także korzystania z wewnętrznej kaplicy.
Właśnie w takim otoczeniu grupa biblijna „Emaus” mogła po raz kolejny podjąć wysiłek odkrywania zakamarków swojej wiary i głębszego poznawania Boga. Opiekun kręgu biblijnego, o. Ryszard Wróbel, z pełnym zaangażowaniem, cierpliwie przybliżał swoim podopiecznym Stwórcę. Tematem przewodnim rekolekcji było Credo czyli jeden z najbardziej podstawowych elementów naszego życia chrześcijańskiego. Często je recytujemy, ale kto zdaje sobie sprawę z tego jaką głębię w sobie zawiera? Credo nie jest tylko kolejną kościelną wyliczanką, lecz swoistą wizytówką opisującą tożsamość każdego wierzącego.
Prawdziwe chrześcijańskie „wierzę” to nie tylko wyrażenie osobistego przekonania, ale zaświadczenie o prawdzie zakorzenionej w sercu człowieka. I jakże mocne są słowa, które padają na koniec wyznania wiary w liturgii chrzcielnej: „Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.”
Uczestnicy rekolekcyjnego wyjazdu mieli niepowtarzalną okazję do zgłębienia wiedzy na temat owego wyznania wiary. Mając za przewodnika franciszkańskiego zakonnika, przyglądali się Credo niemal wers po wersie otrzymując przy tym bezcenny rys historyczny czasów, w których powstawała i kształtowała się ta modlitwa, razem z pogłębionym komentarzem teologicznym. Dzięki temu mogli pojąć kontekst, w którym była kształtowana a co za tym idzie – stać się bardziej świadomymi Dziećmi Bożymi.
Konferencje o. Ryszarda stanowiły intelektualne wyzwanie dla odbiorców, lecz koszt ten warto ponieść, gdyż wiąże się z nim duchowa uczta, która z pewnością zaowocuje w sercach słuchaczy. A wszystko to dopiero przedsmak tego, czego będzie można doświadczyć w kręgu biblijnym już w tym roku formacyjnym.

Tekst: Kasia z Emaus
Fotografie: uczestnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp